ריח רע מהפה, הידוע גם בשם ״באשת הפה״ או הליטוזיס (Halitosis), היא בעיה שכיחה שקורה בעיקר באנשים בי גילאין 30-45, אך יכולה לקרות גם בילדים או מבוגרים יותר. 

מצב זה משפיע על כ-30% מאוכלוסיית העולם ונוצר בדרך כלל על ידי חיידקים אנאירוביים (חיידקים החיים ללא חמצן) שמתרבים מתחת ועל פני הלשון, ולעיתים קרובות גם בגרון ובאזור השקדים. 

לעיתים קרובות האנשים הסובלים מריח רע אינם מודעים לכך, ואנשים בסביבתם הם אלו החשים בכך, והם בדרך כלל נמנעים מלהעיר בעניין מאחר וזה נתפס כמביש ולא מנומס. קיימים גם מצבים בהם אנשים פונים לרופא השיניים מאחר והם חושבים שיש להם ריח רע מהפה , אך בפועל אינם סובלים מכך.

הסיבות להופעת ריח רע מהפה

קיימות סיבות שונות להופעת ריח רע מהפה. הנפוצות ביותר כוללות:הגיינה אורלית לקויה, חורים בשיניים (עששת), דלקות ומחלות חניכיים – בהעדר טיפול ואחזקה של חלל הפה, מצטברת אבנית במרווח שבין השיניים לחניכיים. אבנית זו מורכבת מהצטברות של חיידקים והסתיידותם. הצטברות של אבנית תגרום להחמרה במצב השן והחניכיים ותגרום לדלקת שיכולה להיות מלווה בדימומים ורגישות חניכיים. במידה והמצב לא יטופל ואף יחמיד הדלקת תהפוך למחלת חניכיים, נסיגת עצמות הלסת והרקמות התומכות ובסופו של דבר לאיבוד יציבות השיניים. מצב זה מלווה לרוב גם בריח רע מהפה, מאחר ופעילות החיידקים משחררת גזים גופריתיים שהם בעלי ריח חזק ורע. סיבה נוספת לריח רע במצב כזה הוא הצטברות של מזון בין השיניים אשר גורם לריח של ריקבון. במצב שבו יש מוגלה בגלל הדלקת, הריח אף יחמיר.

יובש בפה – מצב זה נגרם בגלל העדר רוק בכמות מספקת או שהרוק שנוצר אינו איכותי מספיק. תפקיד הרוק הוא להגן על השיניים מפני חיידקים. הוא עושה זאת על ידי מניעה של הדבקות של חיידקים לשיניים ועל ידי מרכיבים שונים הקשורים למערכת החיסון שעוזרים להילחם בחיידקים. אנשים הסובלים מפה יבש, סובלים בדרך כלל גם מריח רע, ריקבון שיניים ודלקות חניכיים. קיימות מספר מחלות כרוניות היכולות לגרום ליובש בפה כגון סוכרת, תסמונת שיוגרן (Sjogren), אבנים בצינוריות הרוק וגידולים מסוימים. כמו כן קיימות תרופות העלולות לגרום ליובש בפה כמו גם כימותרפיה וקרינה.

שיניים תותבות או לא תקינות – ריח רע יכול להיגרם מתחזוקה לקויה של שיניים תותבות, מאחר וגם עליהן יכולים להצטבר חיידקים ואבנים, כמו גם שאריות מזון היכולות כאמור ליצור ריח רע של ריקבון. בשיניים תותבות עלולה אף להתיישב פטריה, כדוגמת הקנדידה, ולגרום או לתרום לריח רע.

נזלת וסינוסיטיס – מצבים אלו יכולים לגרום להיווצרות משקעי נזלת על גב הלשון ולגרום לריח רע.

דלקת גרון – התרבות החיידקים בעת דלקת גרון גורמת להיווצרות מושבות חיידקים הגורמים לריח רע מהפה. מצב זה הוא זמני, וחולף בחלוף הדלקת.

מחלות כרוניות וקשות – לעיתים רחוקות ריח רע יכול לנבוע מבעיות בריאות קשות כגון סרטן הגרון והפה, HIV, זיהום, הפרעות במערכת העיכול או סוכרת. חשוב להתייעץ עם רופא השיניים או עם רופא כללי כאשר אתם מבחינים בכתמים לבנים על השקדים, פצעים בפה או חום. ריח רע מהפה יכול גם להעיד על מחסור באבץ.

אבחון של ריח רע מהפה

אנשים הסובלים מריח רעה מהפה לא תמיד מודעים לבעייתם. קיימים חוקרים שחושבים שאנשים אילו פשוט התרגלו לריח. אחת הדרכים לאבחון עצמי היא ללקק את גב היד, להמתין להתייבשות הרוק ולהריח את המקום. הבעיה בשיטה זו היא שנגזים בתגובה לריח או שנתעלם ממנו. 

דרך טובה לאבחון היא לבקש מאדם הקרוב אלינו להריח את הפה ולומר לנו האם יש ריח רע או לא. 

כדאי לקחת בחשבון שריח הפה משתנה בשעות היום ותלוי בתזונה וכמות הרוק בפה ולכן כדאי לעשות את הבדיקה מספר פעמים ביום בכדי לקבל החלטה.

תופעה נוספת הקשורה לריח מהפה, היא אנשים שבטוחים שיש להם ריח רע מהפה, אף שאינם סובלים מכך באופן אובייקטיבי. אנשים אלו בדרך כלל אובססיביים לגבי ריח הפה ונוטים לעסוק בכך באופן אובססיבי. לפעמים קיימת השפעה סביבתית על התנהגות זו, ואנשים אלו נוטים לפרש התנהגויות של הסביבה כלפיהם בצורה לא נכונה ומזינים בכך את תפישתם. מצב זה נקרא הליטופוביה (Halitophobia) והטיפול בו הוא פסיכולוגי.

טיפול בריח רע מהפה

קיימים מספר דרכים לטיפול בריח רע מהפה. רובם קשורים למצבים אשר הובילו להופעת הריח הרע מלכתחילה.

  1. הקפדה על היגיינת הפה – צחצוח שיניים הוא בעל חשיבות מכרעת בשמירה על היגיינת הפה, כמו גם ניקוי בעזרת חוט דנטלי לצורך סילוק שאריות המזון. חשוב להגיע לבדיקות שגרתיות במרפאת השיניים ולניקוי השיניים על ידי שיננית. יש לטפל בכל מוקדי העששת ולהחליף כל שחזור לקוי. במידה ומשתמשים בשיניים תותבות יש להקפיד על ניקיונן מיד לאחר כל ארוחה, לשטוף במים וסבון כלים ולהשתמש בטבליות ניקוי ייעודיות.
  2. לשון – הלשון מהווה את מאגר החיידקים העיקרי הגורם לריח רע מהפה. מומלץ להשתמש במנקי לשון ייעודיים: יש לגרוף את כל שאריות המזון ובמיוחד מחלקה האחורי של הלשון. ניקיון כזה יכול לגרום לרפלקס הקאה, אך ככל שתקפידו בביצוע, תתרגלו לכך והרפלקס לא יפריע.
  3. תזונה – רצוי להמנע ממזונות הגורמים בעצמם לריח לא טוב מהפה כגון שום ובצל. מומלץ לצרוך מזונות כגון ירקות ופירות קשים ולחם מלא. למזונות מסוג זה 2 יתרונות בולטים: האחד הוא שעצם הלעיסה הרבה תגביר את ייצור הרוק והשני הוא שהמזון הזה משום היותו מחוספס יעזור לגרוף את שכבת החיידקים המסריחים מהלשון. 
  4. מסטיקים וסוכריות ללא סוכר – שימוש במוצרים אלו מגביר את הפרשת הרוק ושטיפת החיידקים ושיירי המזון.
  5. שתיית מים – צריכת מים עוזרת לשטוף את שיירי המזון ואף עוזרת במניעה של יובש הפה.
  6. הימנעות מצריכת אלכוהול ועישון – אלכוהול גורם ליובש בפה. במידה ושותים מומלץ לעשות זאת עם כמות נכבדה של מים. כדאי לשים לב שחלק ממי הפה הנמכרים מכילים אף הם אלכוהול ומומלץ להמנע משימושם. עישון גורם למספר בעיות, מעבר לריח הסיגריות עצמן. העישון גורם ליובש בפה, פוגע בחניכיים ומחריף מחלות חניכיים, יוצר ליחה ומשקע על הלשון. כל אילו מתערבבים עם בריחות הפה ויוצרים ריח מצחין מהפה.
  7. שימוש במי פה – שטיפת הפה במי פה עוזרת לסלק שאריות מזון. קיימים מספר תכשירים המכילים חומרים אנטי-בקטריאליים, פאזות שומניות לסילוק שאריות מזון וחומרים שנועדו לנטרל ריחות. יש להמנע כאמור מתכשירים המכילים אלכוהול. שימוש במי פה איננו תחליף לניקוי המכני בעזרת מברשת שיניים ומברשת לניקוי הלשון. 
  8. מניעת יובש בפה – ניתן להמנע מיובש בפה על ידי שתיית מים, לעיסת מסטיק וסוכריות ללא סוכר. במידה והיובש נגרם כתוצאה מתרופות, התייעצו עם הרופא המטפל לגבי שימוש בתחליפים. במקרים מסוימים ניתן להיעזר בתכשירים הדומים לרוק מלאכותי.
  9. תרופות סבתא – קיימות מספר תרופות סבתא הכוללות שימוש בפטרוזיליה (ללעוס מספר דקות ואחר כך לבלוע או לירוק), נענע, קינמון, זרעי אניס, קפה או הל, שרף עץ אלת המסטיק וכדומה. שתיית מים בתוספת לימון יכולה להיות מועילה ביותר.

במידה ואתם מרגישים שיש לכם בעיה עם ריח רע מהפה או יש לכם שאלות נוספות, נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה או התלבטות.

בנוסף, המומחים במרפאה של ד״ר קדמאני ישמחו לתת הסברים נוספים לגבי ריח רע מהפה ודרכי המניעה. כמו כן, אחד המומחים שלנו ישמח לבצע בדיקה של הפה לצורך איתור מקור הריח, במידה וקיים.

פנו עוד היום לצורך קביעת תור לטיפול אצל מרפאת השיניים של ד"ר קדמאני בירושלים.

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן