צילום שיניים הוא תהליך הכרחי, שממנו הרבה אנשים נוטים להירתע, כתוצאה מפחד כללי נגד רופא השיניים וכליו. ועם זאת, הצילומים הם חיוניים: הם מאפשרים לרופא השיניים ללמוד את המצב המדויק של השיניים, הפה והלסת של כל מטופל ועל ידי כך, לקבל תמונה מלאה של המצב הבריאותי שלו. צילומי שיניים, מסייעים לרופא השיניים לאבחן את התופעה ממנה סובל המטופל ולייצר תוכנית טיפול מקיפה, שתביא להקלה ולהחלמה של המצב.

רוב צילומי השיניים, מהווים הליך בדיקה בסיסי, משום שפעמים רבות קיים צורך להציץ עמוק יותר אל תוך חלל הפה, בכדי להבין את מצב השיניים הנוכחי של המטופל ועל ידי כך, גם לקצר את מערך הטיפול באופן משמעותי. קיימים מספר סוגים של צילומי שיניים: צילומי רנטגן, צילום פריאפקלי, צילום צפלומטרי ועוד. הצילומים מכילים קרינה, אך ברובם בטוחים לחלוטין.

כל תהליכי הצילום הם בדרך-כלל נטולי כאב, שמצריכים בעיקר לבישה של בגדים נוגדי קרינה, בכדי להפחית משמעותית את כמות הקרינה שתחדור את העור שלכם. אתם תופנו אל צילומים לאחר מפגש ראשוני עם הרופא, בו הוא יאתר כי קיים צורך בצילום ובבדיקה מעמיקה יותר. לאחר שתבצעו את הצילום במכון המתאים, תופנו מחדש אל רופא השיניים, כך שיוכל להעניק לכם את הטיפול האופטימלי עבור התופעה.

צילום שיניים פנורמי – צילום רנטגן

צילום פנורמי או צילום רנטגן, מהווה את תהליך הצילום הנפוץ ביותר בממלכת רפואת השיניים. צילום רנטגן מצלם מספר פעמים חלקים שונים לאורך חלל הפה, בכדי להביא לתמונה רחבה של כל חלקי הפה שלנו. לאחר שהמכונה מבצעת את תהליך הצילום, היא עורכת את כל הצילומים, בכדי להביא לייצור של תמונה ברורה ואיכותית, שתסייע לרופא לאבחן אותנו ביעילות.

צילומי רנטגן מהווים שלב ראשוני סטנדרטי בתהליך הצילום והטיפול בשיניים ובלסת, ומאוד נפוצים במקרים של עקירות שיניים, איתור שיניים כלואות או הכנה לקראת התקנת שתלים ו/או תותבות בחלל הפה. 

כיום, ישנן מכונות צילום רנטגן שהן דיגיטליות ובזכות זאת, פולטות פחות קרינה אל עבר גופנו ומבצעות את תהליך הצילום באופן מהיר ואיכותי יותר. המכונות הללו אף עצמאיות יותר, משום שהן קובעות את זוויות הצילום, בהתאם לנזק שהן לומדות מכל תמונה ותמונה. על ידי כך, הרופא מקבל את הצילום המדויק ביותר, שחושף את כל הליקויים בחלל הפה שלכם.

צילום שיניים פריאפקלי – צילום סטאטוס

בדומה לצילום הפנורמי, מטרתו של הצילום הפריאפקלי או צילום הסטאטוס, היא לסייע לרופא לקבל כמה שיותר אינפורמציה, על המצב הנוכחי של חלל הפה והלסת שלנו.

רמת הדיוק של הצילום, תסייע לרופאים לבחון את השיניים שלנו באופן מיקרוסקופי לכל אורכן, מהשורש שחבוי בחניכיים ועד לקצה שלהן. הוא מאפשר להתמקד באספקט ספציפי של הפה לפי קבוצות שונות של שיניים או לצלם את כל הפה בהתאם לקבוצות, בכדי לאתר את הבעיה הבריאותית. 

צילום סטאטוס בדרך-כלל מצלם כ- 14 צילומים פריאפיקלים מזוויות שונות, בכדי לצלם ביסודיות את כל חלקיקי השיניים. על ידי כך, הרופא נהנה מראייה חדה יותר של מצב הפה ויוכל להבחין בקלות בחורים, בדלקות או בזיהומים.

על ידי כך, רופא השיניים יכול לקבוע בביטחון אם אנו זקוקים לטיפול שורש, מהו היקף הטיפול שלו אנו זקוקים בכלל והאם קיים צורך בשיקום או שחזור השיניים או לחלופין עקירה מוחלטת והתאמת תותבות. צילומי הסטאטוס מאמתים את תהליך הטיפול של הרופא ומבטיחים כי הוא פועל בצעד המתאים לסיטואציה הרפואית.

צילומי סטטוס מקביליות – צילום נשך

צילומי הנשך מאוד דומים לצילומי סטאטוס סטנדרטיים ופעמים רבות, נלקחים יחד (חלק סטאטוס וחלק נשך). צילומי הנשך הם צילומים ממוקדים יותר, המסייעים לרופא השיניים ליהנות מתמונה רחבה יותר של נתונים, על ידי לקיחה של 20 צילומים מרכזיים. צילום זה מתמקד בכל שן ושן בנפרד באופן ספציפי, בניגוד לצילומי הסטאטוס הרגילים שמתמקדים בקבוצות של שיניים. השילוב של השניים, מעניק לרופא תמונה כוללת של חלל השיניים, קבוצות השיניים וכל שן ושן בנפרד. 

צילומים מעין אלו, מעמיקים מאוד ומסייעים לרופא השיניים לראות את תוכן הפה שאינו גלוי לעין: שיניים כלואות, דלקות, עששת חבויה וזיהומים עשויים להסתתר בתוך השיניים, ללא ידיעתנו כלל. הם אף מסייעים לבחון אם כדאי להתקין גשרים וכתרים לאורך השיניים. צילומים כמו צילומי סטאטוס בכלל וצילומי נשך בפרט, מסייעים להעניק את המידע והנתונים הנחוצים, המאפשרים לאבחן את הבעיה הבריאותית ולטפל בה באופן מקסימלי.  

צילום שיניים צפלומטרי – צילום אורתודנטי

כיום, אנשים רבים מודעים לצורך ביישור שיניים והתאמת הגשרים, הפלטות והכתרים למטרת יישור השיניים – בכדי שתוכלו ליהנות מחיוך נאה ולהימנע מכאבים, שנובעים כתוצאה מפגיעת השיניים בחלל הפה.

באמצעות צילומי שיניים אורתודונטים, רופא השיניים יכול להתאים עבור המטופל תוכנית טיפול אסתטית ומדויקת, על ידי ראייה מוחלטת של השיניים עצמן, הלסתות והרקמות הרכות לאורך חלל הפה. הרופא אף יבחן את כדאיות הטיפול עבור המטופל, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית.

צילומי אורתודנטיה מאגדים בתוכם מגוון רחב של צילומי שיניים ולרבות צילומים פנורמיים, צילומי נשך וצילומי סטאטוס. המטרה היא לקבוע את המשתנים השונים, שמשפיעים על תהליך יישור השיניים ועל ידי כך – לוודא כי תוכנית הטיפול אכן מותאמת לצרכים האינדיבידואליים של כל מטופל.

משום שמדובר במגוון רחב של צילומים, למאבחנים יידרשו מספר ימים, בכדי לאבחן באופן סופי את תוכנית הטיפול הנכונה ביותר. 

צילום CT בטכנולוגיה מיוחדת

צילומי CT מהווים את הצילומים הטכנולוגיים והמתקדמים ביותר – המפיקים תמונות בהירות בתצורה תלת-ממדית. מטרתם של הצילומים, היא לסייע וללמוד כיצד לבנות תוכניות טיפול קשות ומסובכות עבור המטופלים: מצבים כמו הרמות סינוסים, עקירות של שיניים כלואות ובעיקר השתלות שיניים עבור המטופלים. לאורך השנים, השיניים שלנו הולכות ונשחקות ופעמים רבות, מומלץ לבצע השתלות שיניים במקום שיניים רקובות או חלשות, בכדי לייעל באופן משמעותי את איכות החיים של המטופלים ולהביא לפתרון קבוע ונוח, שיאפשר להם ליהנות מטעם האוכל שלהם ולחוש כמו הם לועסים את המזון באמצעות שיניים אמיתיות לחלוטין.

השתלות מצריכות דיוק אבסולוטי בתהליך העבודה של רופא השיניים ולכן, במקרים מעין אלו הוא דואג להזמין צילומי CT – שמפיקים את הצילומים באיכות הגבוהה ביותר, ברמות קרינה נמוכות יחסית. צילומי CT מהווים סדרה רחבה של צילומי רנטגן, הנערכים במרחקים קבועים ומעובדים על ידי תוכנות מחשב, במטרה לספק תמונות חדות ובתצורה תלת-ממדית; שמעניקות לרופא תמונה מלאה ויסודית של חלל הפה שלכם.

צילומי CT מאפשרים לרופאי השיניים ליהנות מרזולוציה יוצאת דופן ועל ידי כך, לזהות ולגלות רקמות עצם, כלי דם, גידולים, שומן ואת מצבם ומיקומם של הסינוסים, הלסת והעצמות בחלל הפה שלנו. הראייה התלת-ממדית שמספקת מכונת ה- CT, מאפשרת לרופא השיניים לבסס תוכנית פעולה מדוקדקת, שמותאמת למבנה השיניים הספציפי של המטופל.

הצילומים עצמם לא עורכים זמן רב, כאשר התשובות שלהם עשויות לחזור תוך מספר שעות ועד מספר ימים.

לאחר תהליך הצילום, אתם תשובו אל הרופא המטפל שלכם בבקשה שייבחן את הממצאים של הבדיקה ויסביר את הבעיה באופן נרחב. התמונות המקיפות והברורות יסייעו לו לרדת לשורש הבעיה בחלל הפה ועל ידי כך, להתאים את תוכנית הטיפול האופטימלית והמהירה ביותר עבורכם. 

פנו עוד היום לצורך קביעת תור לטיפול אצל מרפאת השיניים של ד"ר קדמאני בירושלים.

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן