עזרה ראשונה לשיניים או רפואה דחופה, הוא צורך שאנחנו ממש לא רוצים להביא אל סף דלתנו. ועם זאת, לעיתים קורה מקרה ונופלים, לחלופין הזמן עושה את שלו ולפתע נוצרת בעיה בשן, בלסת או בחלל הפה, שאין לנו את היכולת להתמודד עמה באופן עצמאי.

במצבים מעין אלו ובמיוחד כאשר מדובר בשיניים, מהותי שלא לחכות ולפנות לרופא שיניים, שיבחן את הנושא מקרוב ויסייע למנוע החרפה של התופעה. רוב הפעמים, לאחר טיפול באמצעות סיוע של עזרה ראשונה, יהיה עלינו לשוב לרופא השיניים (ואולי גם לשיננית) לטיפולים נוספים, שיביאו להחלמה מלאה של חלל הפה שלנו.

גורמים שמצריכים טיפולי עזרה ראשונה
כדאי לנו לפנות לעזרה ראשונה לשיניים במצבים הבאים:

 • נוצר כאב בשיניים כתוצאה מפגיעה פיזית, נפילה או כל טראומה אחרת
 • שן נסדקה או נשברה, במיוחד שיניים המצויות עמוק בתוך חלל הפה
 • נפילה של כתר
 • דלקת חריפה בחניכיים – המלווה בתסמינים כגון שינוי בצבע החניכיים, דימום מהחניכיים, כאבים ושריפה באזור חלל הפה, נפיחות באזור החניכיים או שיניים מתנדנדות
 • שיניים קבועות שמתנדנדות
 • כאבים באזור שן הבינה
 • כאבים לאחר טיפול שיניים, בעיקר טיפול שורש, שאינם פוסקים
 • כאבי שיניים שאינם עוברים גם לאחר נטילת משככים, ואף מקרינים לאזורים אחרים בגוף
 • דימום או נפיחות בחלל הפה

מומלץ להגיע אל הרופא מהר ככל האפשר, בכדי למנוע נזק עתידי ולהביא להקלה מהירה על התופעה.

מערך הטיפול בעזרה ראשונה לשיניים

כל מרפאה ממסדית או פרטית מאפשרת להגיע אליה לטיפולי עזרה ראשונה במקרים דחופים. מכוח שבועת ההיפוקרטס, השאיפה היא להעניק לכל מטופל את הטיפול האופטימלי ביותר. 

רוב הפעמים, אנו נמצא את עצמנו ממתינים מעט ועד לשעתיים, אלא אם כן מדובר במצב דחוף של ממש, שאליו יתפנה רופא באותו הרגע. עיקר המטרה בטיפולי עזרה ראשונה לשיניים, היא להביא להקלה על הכאב הנוכחי, לפתרון זמני שיסייע לעכב את ההתפתחות של התופעה ותוכנית לטווח הארוך, שתסייע לנו ליהנות מחלל פה בריא, כל עוד נדבוק בה. 

טיפולי עזרה ראשונה לא נועדו להביא להקלה לטווח ארוך, ממספר סיבות:

 • מטרתם היא כשמה כן היא – להעניק טיפולי עזרה ראשונה בלבד. ישנם מקרים דחופים רבים שעשויים להגיע אל המרפאה, כאשר על הרופא התורן לפנות את מיטב זמנו לכל אחד ואחת מהם

 • לא נקבע תור – ישנן פרוצדורות רפואיות רבות בטיפולי שיניים, שמצריכות הרבה הכנה מראש, חתימה על מסמכים ואף קבלת אישור מרופא המשפחה שלנו. כאשר אנו מגיעים ב"הפתעה", אין לרופא את האפשרות להיערך בהתאם לצרכים המלאים שלנו. כתוצאה מכך, יהיה עלינו לשוב שוב לפגישות נוספות, עד שתהליך ההחלמה יושלם

 • יש אנשים שקבעו תור – לעיתים יהיה על הרופא להתפנות לטיפול במטופלים שכן קבעו תור לטיפולי שיניים

 • סף הכאב הגופני – כיום ישנן תרופות הרדמה רבות ובטוחות לחלוטין, שמסייעות לנו להימנע מכל תחושת כאב. ועם זאת, כאשר אנו עוברים כל פרוצדורה גופנית באשר היא, הגוף שלנו מבזבז אנרגיה ומתקשה להתמודד עם המצב לאורך זמן. כל גוף לגופו, אך כעיקרון הגוף האנושי אינו יכול לשאת יותר משעתיים ועד ארבע שעות של טיפולי שיניים בממוצע. ישנם טיפולים מקיפים, כגון טיפולי שורש ועקירות מרובות, שמצריכים הרבה מאוד זמן ותעסוקה בחלל הפה. כתוצאה מכך, רופא השיניים דואג לתכנן את הטיפול כיאות

שיטות טבעיות לשמור על שיניים בריאות

פעמים רבות הצורך לעזרה ראשונה לשיניים איננו נובע כתוצאה מטראומה, אלא כתוצאה מהזנחת חלל הפה שלנו. בכדי להימנע מכך, כדאי לנו לעקוב אחר הטיפים הבאים:

 • נשתה הרבה תה ירוק – תה ירוק בריא מאוד עבור הגוף, השיניים והחניכיים: הוא מכיל נוגדי חמצון רבים אשר מצליחים להדוף ביעילות כמעט כל חיידק, פטרייה, זיהום, פרזיט או פולש שעלולים להזיק לפה שלנו. התה הירוק אף מכיל פלואוריד טבעי, אשר יסייע לגונן על חלל הפה שלנו ולשמור על האסתטיקה באזור
 • ננקה את חלל הפה באופן יסודי – ניקח כף אחת של שמן שומשום ו/או שמן קוקוס ונשים אותה בפה. נשאיר את השמן בפה למשך עשרים דקות. בזמן זה נדאג להניע את השמן בפינו באיטיות, כך שיגיע לכל נקודה לאורך חלל הפה שלנו.  בזמן זה השמנים דואגים לספוח את כל הלכלוכים והחיידקים אליהם. כתוצאה מכך הם מותירים את חלל הפה שלנו נקי מלכלוכים מזהמים והפה נותר מבריק מניקיון.
  לאחר כ- 20 דקות, נירק את השמן, נשטוף את הפה היטב במים חמים ונצחצח שיניים בעדינות ובאיטיות
 • נקפיד לנקות גם את הלשון – אנחנו לא חושבים על כך, אבל הלשון שלנו מהווה משטח שבדרך כלל לא מקבל ניקוי ולכן – הוא גם מלוכלך בהתאם. כדי להימנע מהצטברות חיידקית שעלולה לפגוע גם בחניכיים שלנו, כדאי לנו לנקות גם את הלשון על ידי מברשת מיוחדת או באמצעות החלק האחורי של מברשת השיניים שלנו. מומלץ לחזור על פעולה זו יום-יום

טיפול מיידי בתופעות שיניים

פעמים רבות, אנו או האהובים שלנו עשויים להימצא במצבים שמצריכים טיפול מיידי בחלל הפה שלנו, אפילו טרם ההגעה למרפאת השיניים:

אם נשברת שן קבועה?

אם מגיעים למרפאת השיניים מהר עם השן המקורית, מחקרים מעידים כי יהיה ניתן להשתיל את השן בחזרה למקומה. מומלץ להגיע למרפאה תוך שעה לכל היותר. בכדי להגדיל את הסיכויים כי השן תשוב ותתחבר לחלל הפה, כדאי לנו לטבול את השן בכוס חלב. הדבר יסייע למנוע היווצרות של נמק ואף ישטוף את השן מהלכלוך (ניתן לשטוף שן במים, ללא שפשוף ועל ידי שימוש בידיים בלבד). במידת האפשר, ניתן לנסות ולהחזיר את השן למקומה, עד ההגעה למרפאה. הדבר אף הוא מסייע למנוע היווצרות של נמק בשן. כמובן שיש לעשות זאת בעדינות רבה, שכן מדובר באזור מאוד רגיש.

אם נוצרת טראומה בחלל הפה?

נשטוף את הפנים בעדינות ובזהירות. נניח שקית קרח או דבר מה קר על מקום הפגיעה ונמהר אל מרפאת השיניים.

אם המקרה אירע בחו"ל?

ראשית, כדאי לנו לנסות ולהגיע לרופא השיניים טרם טיסה לחו"ל, בייחוד אם אנו חשים כאבים או בתסמינים, שמעידים על דלקת שממשמשת ובאה.  

במידה ומתרחשת פציעה בחו"ל, מהותי לפנות לשירותי עזרה ראשונה בחו"ל, בכל מצב.

אם נפל כתר זמני?

אמנם לא מדובר במצב חירום של ממש, אך מהותי כי כתרים זמניים ישמרו על מקומם. נפילה של כתר זמני ללא החזרתו או החלפתו בכתר קבוע לאורך זמן, יביאו לפגיעה במבנה השן ובמקרים חריפים גם במבנה הפה. חיוני להחזיר את הכתר הזמני למקומו ולקבוע תור לרופא השיניים בהקדם.

נוכל להחזיר את הכתר הזמני למקומו בקלות, באמצעות משחת שיניים או משחת הדבקת שיניים. ננסה ליישר את הכתר, כך שישמור על המבנה הנכון של השיניים ככל האפשר, בעדינות. נדביק את הכתר באמצעות המשחה ולאחר מספר דקות, נשטוף את הפה היטב. 

מאוד מומלץ לקחת מטלית ולנשוך אותה לאחר מכן, בכדי ליישר ולהדביק את הכתר באופן ישר ונכון ככל האפשר. מדובר בפתרון זמני בלבד ולא יותר. מהותי לפנות לרופא השיניים בהקדם האפשרי.

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן