חניכיים הן הרקמות הרכות סביב השיניים. החניכיים תוחמות את השיניים ומונעות חיכוך בינן לבין המזון הנכנס לפה. רקמת החניכיים מורכבת מעצם המכתשית (החלק בלסת בו שקועים שורשי השיניים, Alveolar Bone) ומרירית החניכיים אשר מצפה את העצם.

כאשר קיימת נסיגת חניכיים, הגוף מאבד את אחת מההגנות הטבעיות שלו כנגד חדירה של חיידקים, היווצרות פצעים או נזקים אחרים. השתלת חניכיים היא אחת האפשרויות הקיימות לשיקום השן וחלל הפה.

השתלת חניכיים היא הליך כירורגי שבו משתילים רקמות חניכיים מסביב לשן או מספר שיניים על מנת לשחזר חניכיים כתוצאה מנסיגת חניכיים.

הגורמים לנסיגת חניכיים

לנסיגת חניכיים מספר גורמים מרכזיים הכוללים:

 1. מחלת חניכיים. המצב השכיח ביותר הגורם לנסיגת חניכיים. מדובר במחלה זיהומית אשר נגרמת כתוצאה מהצטברות רובד חיידקי על צוואר השן. הדלקת נגרמת כתוצאה מהזיהום ומתבטאת באודם ונפיחות של החניכיים. ייתכן אף דימום במהלך צחצוח השיניים. בשלבים מתקדמים יותר מתחילה נסיגה של החניכיים וספיגה של עצם הלסת התומכת בשיניים. הטיפול במחלה מתבסס על הסרת הגורמים למחלת החניכיים ובהמשך, במידה וחלה נסיגת חניכיים, שחזור העצם והחניכיים שנסוגו.
 2. טראומה מכנית כגון צחצוח אגרסיבי, גירוי כרוני של החניכיים על ידי חפץ זר כמו עגיל של פירסינג, או גירוד של החניכיים.
 3. גורמים גנטיים למשל חניכיים דקות.
 4. גורמים אנטומיים.
 5. טיפולים אורתודנטיים כתוצאה מהזזת השיניים במהלך הטיפול, יכול להיווצר מצב בו השיניים מוטות ונדחפות מחוץ למעטפת העצם המקיפה אותן. ניתן לראות נסיגות מסוג זה בעיקר בשיניים הקדמיות התחתונות.

מטופלים הסובלים מנסיגת חניכיים שאינה נגרמת ממחלת חניכיים, יתלוננו בדרך כל על שיניים בעלות מראה ״ארוך״ המהוות פגיעה אסתטית, רגישות לחום וקור, כאבים ואי נוחות.

תהליך השתלת החניכיים

ניתוח חניכיים נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית, אף שניתן לבצעו גם תחת הרדמה כללית. 

לרוב לפני הניתוח יש לבצע צילום פשוט של השיניים, צילום פנורמי או CT.

אצל אנשים בריאים אין צורך בהכנות נוספות. אנשים בעלי סיכון מוגבר לפתח דלקת של מסתמי הלב, נדרשים ליידע את הרופא על מנת לקבל מנת אנטיביוטיקה לפני ביצוע הפעולה.

אנשים בעלי היסטוריה רפואית של בעיות בקרישת הדם, יצטרכו לבצע בדיקות תפקודי קרישה לפני הניתוח, בגלל הסיכון לדימום יתר.

הניתוח עצמו מבוצע במרפאת השיניים בתנאים סטריליים, על ידי רופא שיניים המתמחה במחלות חניכיים או בכירורגיה של הפה והלסת.

במהלך הניתוח תוזרק הרדמה מקומית לחניכיים בדומה לטיפול שיניים רגיל. לאחר מכן המנתח יסיט את רקמת החניכיים הרחק מהשן ככל הניתן עד לחשיפת הפגיעה ברקמה. בשלב הבא, יסיר המנתח את משקעי הדלקת שהתקשו על גבי השן (כלומר הרובד החיידקי הצטבר כולל רקמת הדלקת מסביב לשן). כאשר קיימים כיסים עמוקים מאוד או אבדן שן המנתח ישקול השתלה של רקמות חניכיים או רקמות עצם בשן על ידי שתל רקמה. בסיום המנתח יקרב את החניכיים מחדש ויתפור אותם ביחד.

קיימים ארבעה סוגים של השתלות חניכיים ובחירה בסוג הרצוי תלויה בצרכים הייחודיים לגופו של מקרה.

השתלת רקמות חיבור – מתאימה כאשר שורש השן נחשף. במהלך הטיפול מבצעים חתך בגג הפה (חך) ויצרים מעין חלון שמוסת הצידה. בהמשך מוצאים את הרקמות שמתחתיו, הנקראות רקמות חיבור ותופרים אותן לרקמות החניכיים אשר מקיפות את שורש השן החשופה. לאחר הסרה של רקמות החיבור, סוגרים את החלון בחיך בעזרת תפרים.

השתלת חניכיים חופשית – מתאימה ומבוצעת לרוב במטופלים עם חניכיים דקות הזקוקים לרקמות נוספות בכדי לעבות את החניכיים. בשיטה זו מזירים רקמות מגג פהפ, אך במקום להסיר רצועה של עור, מוציאים כמות קטנה של רקמות ישירות מהחיך ומצמידים אותה לאזור החניכיים שנמצא בטיפול.

השתלת חניכיים סביבתית – מתאימה לאנשים עם כמות מספקת של חניכיים ליד השיניים. בתהליך זה הרקמות הנלקחות הן מסביבת החניכיים הסמוכה לשן אותה רוצים לכסות. מבצעים חתך חלקי, הנקרא דש, כך שקצה אחד חופשי והשני נשאר מחובר. את החניכיים אשר הוצאו מהרקמות הסמוכות מכניסים בתוך הדש כדי לכסות את השן החשופה. בסיום הדש נתפר. 

אלודרם – שיקום על ידי שימוש במשתית (מטריקס). האלודרם תומך בשיקום על ידי האצה של בנייה מהירה ברקמות הרכות. הוא מאיץ בניית כלי דם, תומך בנדידה של כדוריות לבנות ואכלוס תאים. החומר ממנו עשוי האלודרם הוא חיצוני, ומיועד להחליף רקמות של המטופל עצמו במקרים ובנסיבות מיוחדות. היתרון בכך שאין צורך באזור התורם של החך והוא עם שיעור הצלחה הדומה להשתלת רקמות חיבור.

החלמה לאחר הניתוח

החלמה מהשתלת חניכיים דומה להחלמה מכל טיפול שיניים כירורגי. לאחר מספר שעות ניתן לחזור לשגרת חיים מלאה ללא הפרעות. 

בעבר, השתלות חניכיים נחשבו לבעייתיות וכואבות. כיום בזכות טכניקות ניתוחיות חדישות וזעיר פולשניות, ההליך קצר באופן יחסי ותופעות הלוואי מועטות.

לאחר הניתוח, אין צורך להישאר בהשגחה. יש להמנע מאכילה או שתייה עד חלוף השפעת ההרדמה. עשויים להיות כאבים באזור, בייחוד ביממה הראשונה, ומומלץ להשתמש במשככי הכאבים המומלצים על ידי רופא השיניים. לעיתים מונחת חבישה בתוך הפה לצורך בידוד. 

אזור החניכיים עשוי להיות נפוח במשך מספר ימים.

התפרים והחבישה מוסרים לרוב לאחר כשבוע. יכולה להיות רגישות לחום וקור עקב חשיפת השורש למשך פרק זמן מסוים אך הרגישות חולפת בהמשך.

יש להקפיד על שמירה של היגיינת פה קפדנית לאחר הניתוח וזאת על מנת להשיג תוצאות מיטביות. הגיינת הפה כוללת צחצוח שיניים על ידי מברשת עדינה (למניעת פגיעה בחניכיים) וניקוי על ידי מכשירים מיוחדים המיועדים לכך למשל מברשות או מקלות בעלי קצה דק במיוחד המתאים לניקוי כיסים מרובד חיידקים.

במידה ויש כאבים חזקים, עליית חום, דימום בלתי פוסק או הפרשה מוגלתית מהפה יש לפנות לרופא המנתח.

סימנים המעידים על הצלחת השתלת החניכיים

נהוג להעריך את תוצאות ההשתלה כעבור 4-6 שבועות מזמן ביצוע הניתוח, אך יש לחכות כ-8 שבועות בכדי לבחון האם הרקמות החדשות נקלטו ובאיזו מידה. כאשר ההשתלה עבה מדי, השכבות העליונות ינשרו, אך העמוקות לרוב ישרדו. תהליך זה קורה מאחר ואספקת הדם לשכבות העליונות לרוב אינה טובה והן הופכות לנמקיות ונושרות). השכבות אשר נקלטו יהפכו לאדמדמות. הרופא המנתח יבצע הערכה של הרקמות באזור ההשתלה ולקבוע כמה מהן נקלטו והאם יש צורך בניתוח משלים.

סיבוכים נפוצים לאחר ניתוח השתלת חניכיים

סיבוכים כלליים לאחר ניתוח כוללים:

 • זיהום בפצע הניתוחי – לרוב מדובר בזיהום שטחי אשר מטופל באופן מקומי. לעיתים עלול להתפתח זיהום משמעותית שעלול לחדור לדם ולגרום למצב של אלח דם (ספסיס), ולפגוע במסתמי הלב (אנדוקרדיטיס). מצב כזה עלול להצריך פתיחה מחדש של החניכיים, ניקוי וסילוק הפסולת הזיהומית.
 • דימום – כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, כיממה לאחר הניתוח ובמקרים נדירים יותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נותר כאשר כלי דם קטן בחניכיים נפתח ומדמם. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז.
 • צלקת – החלמת הפצע הניתוחי תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. לרוב מדובר בתפרים אשר אינם נראים לעין.
 • סיכוני הרדמה – ברוב המקרים מדובר בתופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה כגון עקצוצים, גירודים ופריחה. במקרים חמורים יותר תיתכן תגובה אלרגית חמורה הכוללת ירידת לחץ דם (נקרא שוק אנפילקטי).

סיבוכים ספציפיים לאחר ניתוח כוללים:

 • פגיעה עצבית – נוצרת עקב שימוש במכשור חד בחלל מוצר. לרוב מדובר בפגיעה שתחלוף מעצמה כעבור מספר שבועות.
 • רגישות לחום וקור בחלל הפה – נוצרת עקב חשיפת שורש השן וכאמור מתפוגגת לאחר מספר שבועות.

לסיכום, במידה ואתם זקוקים להשתלת חניכיים חשוב לבחור ברופא המתמחה בהשתלת חניכיים, הדורשת מיומנות גבוהה וטכניקה נכונה בדומה לביצוע ניתוחים פלסטיים למיניהם. הרופא צריך לדעת לבחור את החומר המתאים למקרה הספציפי. שימו לב, ניתוח להשתלת חניכיים הינו הליך נפוץ ומבוקש, אך אין הרבה רופאים המבצעים את הטיפולים הללו במיומנות הדרושה.

במרפאת רופא השיניים ד״ר קדמאני מתבצעות השתלות חניכיים המותאמות למטופל, במיומנות ואיכות מהגבוהים ביותר. התוצאות מצויינות.
צרו קשר עוד היום או השאירו פרטים לצורך תיאום תור.

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן